Strona główna | Mapa serwisu | English version
DNI AFRYKI
W OLSZTYNIE


05/06.2006
Media o nas > "Gazeta Studencka" > 05/06.2006
"III Dni Afryki na UWM. Czarno na białym o Czarnym Lądzie"


        Dyskusja na temat czy należy bać się afrykańskiego islamu, jak smakuje ceebu jen i piosenki na żywo w języku wolof - to tylko niektóre z punktów obchodzonego już po raz trzeci Dnia Afryki na UWM.
        Dzień Afryki na Uniwersytecie Wamińsko-Mazurskim trwał aż dwa dni: 25-26 maja. Wrósł już na stałe w uniwersytecki kalendarz imprez. Jest okazją do bliższego poznania tego drugiego pod względem powierzchni kontynentu na świecie. 
        -Takie dni, jak Dzień Afryki w dobie atakowania nas przez media informacjami o niebezpieczeństwie i bezwględności islamu, niosą nadzieję na przewartościowanie stereotypów, oraz głębsze poznanie kultury krajów muzułmańskich, tak mało przez nas znanej - stwierdził dr Andrzej Korytko, prodziekan Wydziału Humanistycznego, na konferencji naukowej pt. Islam we współczesnej Afryce. Była to najpoważniejsza z imprez składających się na Dzień Afryki.
        -Mam nadzieję na pojawienie się i rozwój w Olsztynie studiów afrykanistycznych, które są coraz popularniejsze wśród studentów wyższych uczelni w Polsce - nie ukrywał prof. Selim Chazbijewicz, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki.
-Dzięki obecności pracowników rodem z Afryki, studenci coraz częściej wybierają tematy prac licencjackich i magisterskich dotyczące właśnie Afryki - zauważył prof. Henryk Stroński z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM. 
        Naukowcy zastanawiali się, w jaki sposób oraz jak mocno religia wyznawana przez Arabów mieszkających w Afryce, oddziaływała i oddziałuje na ich życie, politykę oraz świadomość społeczną. Można bylo usłyszeć o polskich misjonarzach, przyczyniających się do budowania dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego w Afryce. 
        Dr Jacek Łapott, etnolog, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, stwierdził, że islam stwarza poczucie tak potrzebnej wspólnoty, proponując nowe wartości bez potrzeby negowania innych. Dr Rafał Orzechowski z Uniwersytetu Gadńskiego przedstawił burzliwe losy Związku Komorów - jednego z najmniejszych państw afrykańskich, w którym katolicy stanowią jedynie 2 proc. ludności.
        Podczas obrad wywiązały się dyskusje o roli islamu w Afryce. Jednocześnie z trwającą sesją naukową w korytarzu Biblioteki Głównej UWM i Kowrtowie, odbywała się promocja wydawnictw związanych z krajami afrykańskimi. 
        Pierwszy dzień tegorocznych Dni Afryki zakończył wieczór kuchni i muzyki senegalskiej. Klubem "Po prostu" na olsztyńskiej starówce zawładnęły egzotyczne rytmy i smaki. Wystąpiła grupa "Sabanoh Afryka" z Sierra Leone. Można tu było spróbować tradycyjnych potraw i smakołyków kuchni senegalskiej, w towarzystwie tradycyjnej muzyki tego kraju i jego rdzennych mieszkańców. 
       W piątek (26.05) z okazji Dnia Afryki w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z cyklu "Kultury świata". Prelekcję nt. kobiet z kraju Teranga w Senegalu przygotowała dr Iwona Ndiaye z Instytutu Neofilologii. Zainteresowani mogli zobaczyć niezwykle interesujące zdjęcia kraju Teranga, usłyszeć na żywo piosenki w języku wolof oraz skosztować ceebu jen, tradycyjnego dania senegalskiej kuchni. 
        Organizacją Międzynarodowego Dnia Afryki zajął się Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM, Instytut Nauk Politycznych oraz MOK w Olsztynie. Imprezę honorowym patronatem objął prof. Ryszard Górecki - Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

by Paulina Galanciak